Bir markanız var ve markanızı ifade edecek güçlü kelimeler arıyorsunuz diyelim. Markanızı nasıl anlatırdınız? Dijital platformlarda öncelikle tercih edilen içerikler hakkında ilgi sahibiyseniz, verdiğiniz hizmetleri tanıtmak çok da zor olmayacaktır. Online içerik denildiğinde aklınıza ilk gelen bilgilerden ziyade arama motorlarının yüzünü güldürecek bilgilere ulaşmaya çalışın. Böylece ürettiğiniz içerik hem başarılı olacak hem de daha çok kişiye ulaşma imkânı sağlayacaksınız. Şimdi konunun özüne dönecek olursak, kaliteli online içerik için 5 ipucu başlığımızın maddelerini saymaya başlayalım.

1. Özgünlük

2020 yılında bile olsak hala özgünlük maddesini tam olarak kavrayamayan pek çok kişi var. Benzersiz olmak! Hepsi bu. Ürettiğiniz içeriği okuyan kişilerde öyle bir etki bırakmalısınız ki, web sitenizde daha uzun süre kalabilmeli. Yazdığınız başlık, değindiğiniz konu rakip sitenizde varsa ve siz aynı benim gibi düşünüyor diye bu içeriği kendi sitenizde kullanırsanız arama motorlarının gözünden kaçmayan bu detay, başarınızı aşağıya çekebilir. Bunun yanı sıra özgün olmayan, çalıntı olan içerikler telif hakkı gibi sorunları da beraberinde getireceğinden markanızın itibarını sarsacaktır. En güzeli ürettiğiniz içeriklerde kendinize has cümleler kurmak ve konuyu kendi bakış açınızla ele almaktır.

2. SEO Uyumu

Ürettiğiniz içerikte özgünlük esas peki bu yeterli mi? Tabii ki hayır. İçeriğin konusuna uygun anahtar kelimeleri öyle bir dağıtmalısınız ki, okuyucu yorulmamalı. SEO uyumlu yazdığınız içerikte konuya uygun görsel kullanımı da çok önemlidir. Başlıkta odak anahtar kelime kullanılmalıdır. Dijital dünyada SEO denildiğinde akan sular durur. Büyük markaların kendileri için geliştirdikleri SEO stratejileri vardır. Kendinizi bu markalarla yarışacak güçte hissediyorsanız öncelikle kurallara uymalısınız. Arama motorları sizde ışık gördüklerinde rekabete hazırsınız demektir. Unutmayın, SEO uyumlu içerikler yükselmeniz için bir merdiven gibidir. Kullanmasını bilmelisiniz.

3- Okunabilirlik

İçerik hazırlanırken gözden kaçırılan ilk detaylardan biri okunabilirliktir. Hızlı yazmak, yeterli araştırma yapmamak, yazım kurallarına hâkim olmamak gibi etkenler okunabilirlik oranını düşürür. Karmaşık ifadelerden kaçınmanız gerekir. Ürettiğiniz içeriğin bir hedefi olmalıdır. Cümleleriniz yarım kalıyorsa, okuyucuyu bir çözüme ulaştırmıyorsanız ilk tercih edilen olmazsınız. Trafiği artırmanız için ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına yardım etmelisiniz. Sizi takip eden kişiler neler bekliyor? Bunun analizini yaparak ilerleyin. Böylece, gereksiz içerik üretmezsiniz. Okunulan başlık ziyaretçilerinizi tatmin ettiği sürece markanız da tanınmaya başlayacaktır.

4- Hedef Kitle

Kaliteli içerik doğru hedef kitleye hizmet eder. İçeriğinizi hedef kitlenize öyle bir pazarlamalısınız ki, sizi tercih ettikleri için memnun kalsınlar. Bu müthiş bir reklam olacaktır. Yalnızca arama motorunda olmak için içerik üretme fikri doğru değildir. İçerik denildiğinde ilk akla gelen olmayı başarmanız için, içeriği sunduğunuz kişilerin beklentilerini önemsemelisiniz.

5- Harekete Geçirici

İçerik yazarken belli bir amacınız vardır. Firmanızı ya da ürettiğiniz ürünü tanıtmak gibi. İçeriğinizin başarılı olup olmadığını gidişattan anlarsınız. Sitenizi ziyaret edenler markanızı anlamak, tanımak için harekete geçiyorsa, sunduğunuz fikri merak edip ürettiklerinizle ilgileniyorsa harekete geçirmeyi başarmışsınız demektir. Öyleyse, oluşturduğunuz kaliteli içerikler için tebriği hak ettiniz!